Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma już 130 lat. Jest najstarszym w Polsce!

2021-06-02 15:10 nm PAP.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma już 130 lat. Jest najstarszym w Polsce!
Autor: Pixaby Bydgoszcz. Mężczyzna wpadł do Brdy! Trwa walka o jego życie

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe obchodzi wyjątkową rocznicę. Istnieje od 130 lat! To pierwsze w Polsce, a drugie na świecie pogotowie ratunkowe. Na krakowskich Plantach od środy, 2 czerwca można oglądać wystawę, która jest mu poświęcona. Huczne jubileuszowe obchody zaplanowano na sierpień.

Rocznicowa plenerowa wystawa zlokalizowana jest wylotu ulicy św. Anny i czynna będzie do końca czerwca. "Chcemy w sposób symboliczny i skromny zainicjować obchody i poinformować, że rok 2021 r. jest rokiem jubileuszowym dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego” – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Małgorzata Popławska.

6 czerwca 1891 r. po raz pierwszy pospieszyła do pacjentów „wyciągniętym kłusem” karetka konna Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz wyposażony w dzwonek ambulans zaprzęgnięty w dwa konie. Stacja powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, utworzonego w 1883 r.

Raport z Anteny 02.06

130 lat to dla nas pracowników Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego bardzo długi okres, obfitujący w podniosłe uroczystości, wielkie wydarzenia - od zabezpieczenia rocznicy bitwy pod Grunwaldem, pogrzebu marszałka Piłsudskiego, po wszystkie wizyty papieskie, w tym współuczestnictwo w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży - wspominała dyrektor Pogotowia.

Jak podkreśliła, pogotowie to też codzienna praca – na przestrzeni tych lat karetki wiele milionów razy wyjeżdżały, aby ratować ludzkie życie.

Kiedyś to były karetki konne, dzisiaj są to najnowocześniejsze ambulanse z wysokiej jakości sprzętem, o których możemy powiedzieć "miniintensywne terapie na kółkach" – mówiła dyrektor.

Pogotowie to jednak – jak zaznaczyła – przede wszystkim ludzie.

Całe pokolenia lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, kierowców i nowy zawód – ratowników medycznych. To są ludzie, którzy z wielkim poświęceniem, empatią starają się wykonywać medyczne czynności ratunkowe na jak najwyższym poziomie i z jak najwyższym zaangażowaniem – powiedziała Popławska.

Obecnie Krakowskie Pogotowie Ratunkowe liczy ok. 60 różnego rodzaju karetek – głównie karetki w systemie państwowego ratownictwa medycznego, ale i Pogotowie dysponuje jedyną zakontraktowaną w Małopolsce karetką do transportu noworodków i wcześniaków, a także pierwszą w Polsce karetkę bariatryczną.

Personel medyczny i niemedyczny liczy ok. 700 osób. Pogotowie nie ogranicza swojej działalności tylko do Krakowa. Od 1 stycznia część pracowników odeszła w związku z przemianowaniem dyspozytorni medycznej na komórkę organizacyjną urzędu wojewódzkiego

Huczniejsze uroczystości rocznicowe odbędą się najprawdopodobniej w sierpniu.

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma już 130 lat. Jest najstarszym w Polsce!