Kraków wraca do źródeł. Przy rondzie Matecznego otwarto pijalnię wody mineralnej

2021-08-27 16:21 KK
Krakowska Pijalnia Zdrojowa
Autor: Kuba Kusy

Po niemal 20 latach krakowianie znów będą napić się wody ze źródła odkrytego przez Antoniego Matecznego. W piątek uroczyście otwarta została Krakowska Pijalnia Zdrojowa.

Na terenie dawnego zakładu kąpielowego w Podgórzu można skosztować dwóch rodzajów wody - Mateczny Zdrój i Anton. Ze względu na skład, woda ta może być z powodzeniem stosowana w leczeniu i profilaktyce chorób przewodu pokarmowego, kamicy nerkowej i... skutków nadmiernego spożycia napojów wyskokowych..

Woda zawiera bardzo dużo magnezu i dwukrotnie więcej wapnia, a także selen, nazywany pierwiastkiem życia. Proporcja magnezu i wapnia 1:2 uważana jest za najlepiej przyswajaną przez organizm - mówi Alina Duda ze spółki EGM, eksploatującej źródła przy rondzie Matecznego.

Andrzej Stefański, prawnuk Antoniego Matecznego cieszy się, że Kraków powraca do źródeł. 

Widziałem to miejsce w ruinie, tutaj się nic nie działo, wyglądało na to, że zostanie zburzone i wejdą nasi ukochani deweloperzy. Na szczęście tak się nie stało - mówi. 

Podobnego zdania jest wiceprezydent Andrzej Kulig.

Wracamy do tej tradycji w dużo lepszej wersji. Ta obecna jest dużo bardziej godna miasta Krakowa, co mnie bardzo cieszy. Woda, choć walory smakowe i zapachowe ma najwspanialsze, to zdrowotne znakomite. Sam korzystałem z niej wielokrotnie i jestem zadowolony z jej działania. A dzieje się to we wspaniałym anturażu zabytkowego parku ze wspaniałym starodrzewiem, aż się nie chce wiedzieć, że się wchodzi do takiej enklawy - mówi. 

Pijalnia będzie otwarta dla mieszkańców w drugiej połowie września. Woda będzie dostępna na miejscu lub na wynos. Jej butelkowaną wersję będzie można kupić w wybranych lokalach gastronomicznych. 

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Wielki quiz wiedzy wiejskiej - sprawdź czy nadajesz się na prawdziwego rolnika!

Pytanie 1 z 10
Na początek ziemniaki: Kiedy przypadają wykopki?
Ziemniaki
Źródło: Kraków wraca do źródeł. Przy rondzie Matecznego otwarto pijalnię wody mineralnej