Kraków: Rozpoczęły się obchody jubileuszu 500-lecia powstania Dzwonu Zygmunt

2021-06-29 13:39 ŁM
Dzwon Zygmunt
Autor: Danuta B.

Dzwon Zygmunt ma już 500 lat. Dzisiaj rozpoczęły się obchody tego jubileuszu, które potrwają aż do 18 lipca. Z tej okazji na mieszkańców Krakowa czeka wiele atrakcji, jak między innymi darmowe zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej. Od rana jubilata odwiedzają tłumy krakowian.

- Dzwon jest przepiękny, bardzo nam się podobał. Najbardziej to się zastanawiamy, skoro on jest taki wielki, to jak go wciągnięto na górę - mówią przedstawiciele jednej z grup zwiedzających. - Wygląda wyśmienicie, jak na tyle lat, trzyma się naprawdę dobrze - dodają inni turyści.

Wypowiedź rzecznika komendy miejskiej policji, o zaginięciu dentysty w Krakowie

Obchody jubileuszu zainaugurowała konferencja naukowa dotycząca historii dzwonu Zygmunt i jego znaczenia dla dziejów Polski. Z badań technologicznych wynika, że instrument mimo słusznego wieku nadal jest w dobrej kondycji i może przeżyć kolejne 500 lat.

- Życzymy sobie, by Dzwon Zygmunt pozostawał w dobrej kondycji. Jubilatowi życzymy także kolejnych 500 lat głoszenia chwały Boga, ale też grania na chwałę człowieka - mówi ksiądz prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu. 

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Korowód Zygmuntowski, który odbędzie się 13 lipca. Barwna parada złożona z aktorów w kostiumach z dawnej epoki przejdzie od Barbakanu pod Wawel i zaprosi mieszkańców do wspólnego świętowania. Natomiast następna okazja do darmowego zwiedzenia wieży Zygmuntowskiej będzie już 9 lipca.

Dzwon Zygmunt ma już 500 lat. Jubileusz rozpoczął się od konferencji naukowej i darmowego zwiedzania wieży Zygmuntowskiej:
Sonda
Czy za rażące naruszenie przepisów drogowych kierowcy powinni tracić prawo jazdy dożywotnio?
Źródło: Kraków: Rozpoczęły się obchody jubileuszu 500-lecia powstania Dzwonu Zygmunt