Interaktywna mapa bazą wiedzy o krakowskich drzewach

2022-01-25 17:53 KK
Park Jordana
Autor: Magdalia25/wikipedia.org

Zarząd Zieleni Miejskiej uruchomił specjalny portal, w którym mieszkańcy mogą znaleźć informacje na temat rosnących w Krakowie drzew. W ramach projektu Life Urbangreen zinwentaryzowanych i przebadanych zostało ponad 60 tys. drzew, które zostały naniesione na interaktywną mapę.

Klikając na każde z nich dowiemy się nie tylko z jakim gatunkiem mamy do czynienia, ale też tego, jakie usługi świadczy dla mieszkańców. Działanie systemu  na przykładzie jednego z drzew w Parku Jordana zademonstrował naszemu reporterowi Łukasz Pawlik, wiceszef ZZM.

To jesion. Jego wysokość od 15-20 m., średnica korony 11 m., obwód pnia 110 cm. I korzyści dla mieszkańców - rocznie pochłania 95 kg dwutlenku węgla, ponad 0,5 kg wyłapywanego pyłu i 0,2 mwh zaoszczędzonej energii - wylicza. 

Dodaje, że usługi, jakie drzewa świadczą dla mieszkańców można przeliczyć na pieniądze.  

Nasze krakowskie drzewa oszczędzają 22 tys. mwh rocznie, więc patrząc na rachunek za prąd możemy łatwo obliczyć, jaki jest koszt tej energii - mówi. 

W sumie na terenach miejskiej zieleni rośnie około 250 tys. drzew. Więcej na temat zieleni w Krakowie można poczytać na stronie internetowej.

Lewandowska i Karpiel-Bułecka imprezują do rana

Bardzo trudny quiz o seksie

Pytanie 1 z 8
Czy wiesz, że brytyjski wywiad MI6 używał spermy w trakcie I wojny światowej? Do czego była im potrzebna?
Źródło: Jakich drzew mamy w Krakowie najwięcej? Sprawdzisz to dzięki interaktywnej mapie!