Dobre oceny to za mało. By otrzymać stypendium w Małopolsce, trzeba jeszcze chodzić na religię

2021-04-30 10:37 nm
Dobre oceny to za mało. By otrzymać stypendium w Małopolsce, trzeba jeszcze chodzić na religię
Autor: Pixaby Dobre oceny to za mało. By otrzymać stypendium w Małopolsce, trzeba jeszcze chodzić na religię

Zdolny uczeń, by otrzymać stypendium przyznawane przez władze województwa małopolskiego, musi nie tylko mieć dobre oceny, ale również chodzić na religię. Radni województwa zmienili regulamin i nazwę świadczenia. Zamiast "Regionalnego Programu Stypendialnego" mamy "Małopolskie Stypendium im. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji".

"Regionalny Program Stypendialny" zmienia się na "Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji." Co za tym idzie?

Ocena z religii oraz zachowania będzie jedną z decydujących na przyznanie stypendium najlepszym uczniom z Małopolski. Taką decyzję podjęli niedawno radni województwa małopolskiego. Chodzi o zmiany w "Regionalnym Programie Stypendialnym". Jego nazwa również przechodzi rewolucję. Teraz program nazywa się "Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji".v

Raport z Anteny 29.04

Podjęcie prac nad zmianą programu stypendialnego, a w zasadzie nad nowym programem stypendialnym, nie jest przypadkowe. Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek pana marszałka ustanowił św. Jana Pawła II Patronem Małopolski. 18 maja zeszłego roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka, ale przede wszystkim wybitnego Małopolanina. Programowi stypendialnemu proponuje się więc nadanie nazwy Małopolskie Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji. Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek inny mógł być patronem małopolskiego programu stypendialnego. Na pewno sam takim Mistrzem był i to w wielu dziedzinach - podkreśliła Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Stypendia są przyznawane są najzdolniejszym uczniom za osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe i aktywność społeczną. Oprócz wysokiej średniej brana jest także ocena z zachowania (wzorowa, jeśli chodzi o stypendium za aktywność społeczną), a także ocena z religii. Dodajmy, że religia nie jest przedmiotem obowiązkowym. Wysokość stypendiów wynosi wysokość wynosi:

  • szkoły podstawowe (klasy 5-8) - 4000 zł brutto
  • szkoły ponadpodstawowe i studenci I roku - 5000 zł brutto
  • studenci wyższych roczników - 6000 zł brutto

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Źródło: Dobre oceny to za mało. By otrzymać stypendium w Małopolsce, trzeba jeszcze chodzić na religię