Będą ułatwienia dla rowerzystów na rondzie Grunwaldzkim

2021-07-21 16:10 KK
Rondo Grunwaldzkie
Autor: Mapy Google

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na projekt przebudowy dróg rowerowych w tym miejscu. Zmiany mają być uzupełnieniem układu drogowego na moście Grunwaldzkim i ul. Dietla.

Zdaniem aktywistów rowerowych, to oczekiwane zmiany, bo  tamtejsza, bardzo stara już infrastruktura nie spełnia żadnych standardów. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o planowanych zmianach na rondzie Grunwaldzkim:

Zakręty pod kątem 90 stopni, za wąskie drogi, bardzo nierówne przejazdy przez torowiska. Jest też problem, bo w wielu miejscach krzyżuje się ruch z różnych kierunków, także ruch pieszych, a to wszystko odbywa się na bardzo małej powierzchni - wylicza Marcin Dumnicki ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Wykonawca koncepcji będzie musiał uzyskać wszelkie zgody, a także przeprowadzić badania natężenia ruchu. Miasto oczekuje od niego dwóch wariantów rozwiązań. Jeden z nich przewiduje likwidację jednego z pasów dla aut.  

Te pasy są inaczej wykorzystywane z uwagi na przewężenia na ul. Dietla, więc projektant nam zaproponuje i taką wersję, gdzie zostawia pasy ruchu przy wyjeździe z ul. Monte Cassino w kierunku ronda, za to kosztem fragmentu zieleńca i sytuację, w której likwiduje jeden pas i inaczej rozkłada ruch na pozostałych - wyjaśnia Michał Pyclk z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Michał Pyclik dodaje, że zmiany na rondzie mogłyby nastąpić za dwa lata.

Boczniaki: czy są zdrowe? Właściwości boczniaków
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: Będą ułatwienia dla rowerzystów na rondzie Grunwaldzkim