Będą dodatkowe pieniądze dla miejskich instytucji kultury

2021-07-02 16:15 KK
Teatr Ludowy Kraków
Autor: Mapy Google

Zakup nowych instrumentów, remonty scen czy zakup rzeźby. Krakowskie instytucje kultury otrzymają spory zastrzyk gotówki. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury magistratu wyjaśnia, że wsparcie jest konieczne, bo pandemia zrujnowała budżety kin, teatrów czy orkiestr, których straty sięgają w sumie kilkudziesięciu milionów złotych. 

W ubiegłym roku sięgnęły niemal 36 mln zł. Na dzisiaj te utracone przychody to kilkanaście milionów, nie wiemy na dodatek jak będzie się rozwijała sytuacja epidemiczna, niemniej z pewnością tego finansowego wsparcia instytucje kultury będą potrzebowały jeszcze jesienią - mówi. 

Najwięcej pieniędzy otrzyma Capella Cracoviensis. Niemal pół miliona złotych na realizowane przez orkiestrę projekty i 200 tysięcy na zakup nowych instrumentów. 

Kupimy dwa włoskie klawesyny, zestaw fagotów i kontrafagotów w rzadkich strojach i konfiguracjach brzmieniowych. Normalnie muzycy nie są w stanie kupować instrumentów powyżej pewnej wartości, a te instrumenty nie są na ozdobę, one służą nie tylko orkiestrze, lecz także innym instytucjom - wyjaśnia Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli.  

Dotację otrzyma też Ośrodek Kultury Norwida, który sfinansuje z nich trzy ministerialne projekty - Norwid Festiwal 2021, Raptularz i Foto Światy.

To są ważne, bo w naszym przypadku kwota przyznana przez Radę Miasta jest wydatkowana  na pokrycie wkładów własnych do projektów ministerialnych, bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie przyjąć tych dotacji i zrealizować naszych działań, a nie są to projekty małe - Mówi Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida. 

Urzędnicy zapowiadają, że kolejne pieniądze dla instytucji kultury mogą pojawić się po tegorocznych wakacjach.

Seksowna 68-letnia Szapołowska kusi nad Bałtykiem. Ależ ona wygląda!

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Źródło: Będą dodatkowe pieniądze dla miejskich instytucji kultury